Atopický ekzém Topical Steroid Withdrawal

Jak (ne)používat topické kortikosteroidy při péči o ekzematickou pokožku

Pokud máte atopickou dermatitidu, pravděpodobně vám není cizí používání topických kortikosteroidů. Tyto volně prodejné léky (hydrocortison 1%) a léky na předpis – nazývané také topické steroidy – jsou častou možností oficiální léčby pro zvládání příznaků. Je to velmi častá metoda v rukou dermatologů a bohužel i dnes se stává, že nedochází k řádné edukaci o tom, jak je vlastně používat a o jaká léčiva se vůbec jedná. Kolik například aplikovat, kam, jak dlouho? Mění sílu steroidu množství, které aplikujete na své tělo? Existují nějaké vedlejší účinky z lokálního užívání steroidů?

Jak se topické steroidy používají k léčbě atopické dermatitidy

Topické steroidy se využívají již přes 60 let k léčbě kožních onemocnění způsobených nesprávnou reakcí imunitního systému. Stovky studií potvrzují jejich účinnost, ale i potenciální vedlejší účinky, jako ztenčení kůže, tvorbu pavoučích žilek nebo hypopigmentaci a také Topical Steroid Withdrawal (TSW). Předepisují se tehdy, když běžná péče a hydratace pokožky nezvládá udržet symptomy pod kontrolou. Někdy mohou poskytovatelé zdravotní péče předepisovat topické steroidy, aby pomohli zabránit vzplanutí příznaků AD. Pokud například existuje jedna oblast těla, která opakovaně vzplane, může lékař doporučit delší dobu používat středně silné nebo mírné steroidy, aby tuto oblast udržoval pod kontrolou.

Síla a dávkování steroidů: Kolik je správné množství?

Aktuálně je k dispozici 7 úrovní účinnosti steroidů, ale žádná z nich není na balení jasně označena. Výsledkem je, že pacienti často neví, jak silný steroid používají a jak ho bezpečně aplikovat. Ve Velké Británii bylo zjištěno, že 95 % pacientů by uvítalo označení steroidů podle jejich síly. Navíc se doporučuje užívat tzv. jednotku konečku prstu (FTU) jako standardizované množství pro aplikaci, což může pomoci s přesným dávkováním.

Pokyny k používání steroidů nejsou standardizované, což znamená, že si lidé nejsou jisti, jaký typ a sílu steroidu mají použít na konkrétní část těla nebo v jakých intervalech. V některých zemích je doporučeno označovat steroidy podle jejich síly (např. zelené pro slabé, žluté pro střední a červené pro silné), což by mohlo pacientům pomoci správně je používat. Přestože současná praxe zahrnuje vzdělávání pacientů o používání topických steroidů, stále existují významné mezery v důsledku nejednoznačných pokynů. Někteří lékaři dokonce vytvářejí vlastní instruktážní materiály nebo akční plány, ale neexistuje žádná jednotná norma, kterou by všichni dodržovali.

Lékaři běžně doporučují užití topických steroidů na postižené oblasti klidně i dvakrát denně a postupně intervaly snižovat a dojít tak k postupnému vysazení. Kortikoidy se dle pokynů lékařů nemají užívat dlouhodobě, bohužel definice slova dlouhodobě nikde není ukotvena. Základem „správného“ používání těchto léčiv je tedy dle pokynů lékaře. Nikdy nepoužívejte kortikoidy, jak se vám zlíbí a nepoužívané léčivo vraťte do lékárny. Pokud u lékaře neproběhne řádná edukace, ideálně ho změňte. Dermatolog musí být v první řadě ten, který dle stavu pokožky zhodnotí délku, množství a partie, kam topické steroidy aplikovat.

Jakým partiím se vyhnout

Z mého pohledu kortikoisteroidy určitě nepatří na obličej, zejména ne na oční víčka a oční okolí, dále intimní partie. Tam je pokožka velmi tenká a hlavním vedlejším účinkem kortikoidů je ztenčování pokožky. Nezapomeňte si vždy po aplikaci kortikosteroidů omýt ruce, protože potom si i nevědomky na ten obličej nebo kamkoli jinam, kde ložiska nemáte, sáhnete.

Proč se nejlépe (nadměrnému) užívání kortikosteroidů vyhnout?

Ač bude stále většina dermatologů za léčbu kortikoidy bojovat, já budu bojovat za jejich omezení na opravdu výjimečné případy. Základem léčby by mělo být primárně objevení spouštěčů a řešení ekzému komplexně. Kortikoidy představují rychlou úlevu a ne dlouhodobé řešení. Po vysazování se často ekzémy vrací a někdy i v mnohem vyšší míře a mohou představovat Topical Steroid Withdrawal. Možná kontroverzní problematika, ale velmi důležitá, aby se o ní mluvilo. I v případě, že pacienti vysazovali léčiva přesně dle pokynů dermatologa, rozvinul se u nich tento syndrom (TSW). Poslechněte si rozhovor s dermatoložkou Barborou Grillovou, která jako první lékařka v ČR o TSW promluvila.


Rozhodnutí, kterou cestou jít, musí každý udělat sám. Když jsem o TSW slyšela poprvé, také jsem tomu nevěřila, spíš jsem tomu věřit ani nechtěla. Spoléhala jsem se na postupy dermatologie celý život a věřila, že se mě negativní účinky týkat nemohou. Pak jsem si sama TSW prošla, vyslechla si stovky příběhů, napojila se na zahraniční komunity a zdroje. Často se setkávám s kritikou, že si diagnózu TSW vymýšlíme, že je to hloupost a nic takového neexistuje. Nevím o jediném člověku, který by si chtěl něco tak náročného, omezujícího a bolestivého, vymýšlet. Spoustu informací o TSW najdete na itsan.org, v dokumentu Still Preventable nebo Skin On Fire. A samozřejmě přímo na webu atopzivot.cz a v kampani (A)top život, kterou jsme natočily se skvělými ženami z komunity.


Jak řešit ekzém jinak?

atopický ekzém

Nespoléhejte se na léčiva do konce života a vezměte řešení ekzému do vlastních rukou. Nejde pouze o mastičky a jiné přípravky na tělo, ale o kompletní změnu životního stylu, domácnosti a přijetí ekzému jako své součásti. Jak se v tom všem vyznat? Vytvořila jsem online kurz Žij bez ekzému, kde tě všechno naučím a dostaneš se do dlouhodobé remise.

atop život blog

Zdroje: National Eczema Society

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.