Topical Steroid Withdrawal

Co je to Topical Steroid Withdrawal neboli TSW?

Topical Steroid Withdrawal neboli zkráceně TSW je pojem, který se bohužel objevuje čím dál více v souvislosti s atopickým či jiným ekzémem. Co to tedy vlastně znamená a jaké jsou rozdíly s výrazy Red Skin Syndrom nebo třeba Topical Steroid Addiction?

Co je TSW syndrom?

Topical Steroid Withdrawal (TSW), volně přeloženo jako „abstinenční syndrom po vysazení lokálních kortikosteroidů“, známý také pod názvem Topical Steroid Addiction (TSA) neboli „závislost na lokálních kortikosteroidech“ a Red Skin Syndrome (RSS) – „syndrom červené kůže“, je nepříjemné onemocnění, které může nastat po užívání lokálních kortikosteroidů původně za účelem léčení kožních problémů, jako je právě např. atopický ekzém. Toto onemocnění může vzniknout i u jedinců bez předchozích kožních problémů, např. při kosmetickém použití kortikosteroidů k bělení kůže, při léčbě akné, nebo v případě ošetřovatelů, kteří po aplikaci lokálních kortikosteroidů na něčí kůži zanedbají umytí rukou.

Kliknutím souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Kortikosteroidy, též nazývány kortikoidy, glukokortikosteroidy, nebo kortizon, se podávají prostřednictvím krémů, mastí, olejů, gelů či tělového mléka. Některé přípravky jsou volně prodejné, některé jsou vázány na lékařský předpis.

Syndrom TSW se projevuje zarudlou, svědivou a zapálenou kůží, která se může objevit po vysazení lokálních kortikosteroidů, ale někdy dokonce již během léčby těmito přípravky. Léčba kortikosteroidy je po určitou dobu účinná, časem se však jejich efektivita snižuje, původní problém se začne stupňovat a začne se rozšiřovat i do dalších částí těla. V případě atopického ekzému je tento jev často mylně považován za zhoršení stavu, kontaktní dermatitidu, infekci, nebo alergickou reakci. Mimo jiné se však objeví i shluk symptomů nesouvisející s kůží, který vytváří syndrom projevující se nejen zhoršeným stavem kůže. Syndrom TSW je spojen s vážnými sekundárními komplikacemi, které vyžadují dlouhodobou každodenní intervenci. Mnoho lidí s TSW syndromem je upoutáno na lůžko či nuceno setrvat doma měsíce až roky, než symptomy odezní.

TSW syndrom je iatrogenní onemocnění, tzn. onemocnění neúmyslně způsobené lékařskou léčbou. TSW syndrom se nemusí projevit u každého, kdo užívá lokální kortikosteroidy. Není jasné, proč někteří jedinci pociťují TSW syndrom po lokální léčbě kortikosteroidy, zatímco jiní ne.


Proč se TSW syndrom někdy nazývá také TSA nebo RSS?

Označení „Red Skin Syndrome“ (RSS), „Topical Steroid Addiction“ (TSA) a „Topical Steroid Withdrawal“ (TSW) jsou snadno zaměnitelná a rozlišování jejich zkratek může být matoucí. Každý z termínů má však jiný význam, proto je na místě je upřesnit.

ITSAN (International Topical Steroid Awarness Network) používá název TSW syndrom jako zastřešující termín tohoto onemocnění a jeho různých fází. Doufá se, že se toto názvosloví také brzy zařadí do oficiálního lékařského konsenzu.


Topical Steroid Addiction (TSA)

Termín „addiction“ (závislost) popisuje stav, který zahrnuje 1) zvýšenou toleranci na podávanou látku a 2) jasně definované fyziologické příznaky po jejím vysazení. „Topical Steroid Addiction“ (TSA) popisuje původ TSW syndromu, kdy si tělo vybuduje toleranci na léčbu lokálními kortikosteroidy a tudíž vyžaduje větší dávku léku pro dosažení původního terapeutického záměru, což způsobí tzv. „rebound fenomén“ neboli opětovné vzplanutí kožního problému po vysazení kortikosteroidů. Stav, kdy se tělo stane resistentní, neboli odolné vůči léčbě, definuje lékařský termín „tachyfylaxe“.

„Rebound effect“, nebo též „rebound phenomenon“, jsou výrazy definující návrat léčbou potlačených symptomů, které se po snížení dávky či úplném vysazení léku znovu projeví. Úroveň těchto navrácených symptomů je často ještě závažnější, než před samotnou léčbou.


Red Skin Syndrome (RSS)

„Red Skin Syndrome“ (RSS), též Red Burning Skin Syndrome“ (RBSS), jsou termíny, které označují vazodilataci, neboli rozšíření kapilárních cév v kůži. Jedná se o reakci na vysazení kortikosteroidů, která se projevuje jako zarudnutí, štípání a pálení kůže po celém těle. „Red“, tedy „červený“, v tomto smyslu znamená zanícený. Ne každý typ kůže totiž při zánětu zčervená, tento výraz proto není všeobecně popisný.


Topical Steroid Withdrawal (TSW)

Slovo „withdrawal“ v kontextu léčby označuje abstinenční období po vysazení nebo snížení dávky medikace a s tím spojené projevené symptomy. Název „Topical Steroid Withdrawal“ popisuje právě skupinu příznaků, které se objeví po tom, co pacient buď úplně vysadí léčbu kortikosteroidy, sníží jejich dávky, aplikuje je na méně oblastí těla, či sníží frekvenci užívání. Odvykání od kortikosteroidů, nebo úplné přerušení užívání může způsobit různé stupně abstinenčních příznaků. Soubor typických příznaků projevených během abstinenčního období je důvodem, proč je syndrom TSW nazýván syndromem. V ITSAN komunitě se termín TSW používá také za účelem určení časového rámce fáze vysazení. Na příklad vyjádření „6 měsíců TSW“ určuje čas, který uběhl od vysazení kortikosteroidů a od počátku abstinenčního období.


Přeloženo od neziskové organizace ITSAN (The International Topical Steroid Awareness Network). Překlad i šíření informací povoleno.

Přečtěte si také stanovisko National Eczema Society k problematice TSW.

Už mě sleduješ na Instagramu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..