V rámci #EczemaAwarenessMonth neboli měsíce povědomí o ekzému, který bude celý říjen probíhat zejména na instagramovém profilu @atopzivot, vychází první článek, a to na téma ekzém/dermatitida a jeho rozdílné typy.
Když dráždivý podnět nebo alergen zvenčí nebo uvnitř těla „zapne“ imunitní systém, vyvolá zánět. Právě tento zánět způsobuje příznaky společné pro většinu typů ekzémů. Je možné mít současně více než jeden typ ekzému. Každá forma ekzému má vlastní spouštěče a následné postupy léčby. Pokud trpíte atopickým ekzémem, je běžné, že jste náchylní k rozvoji i jiných druhů ekzému.

1. Atopický ekzém
Atopický ekzém nebo také dermatitida je nejčastějším druhem ekzému. Jedná se o chronický stav, kde se střídá období remise (klidu) a exacerbace (vzplanutí) po celá léta nebo po celý život a může se překrývat i s jinými typy ekzémů.
Jasnou příčinu AE věda doposud nevyřešila, imunitní systém je neuspořádaný a reaguje přehnaně. To vyvolává zánět, který poškozuje kožní bariéru, zanechává ji suchou a náchylnou ke svědění a vyrážkám.
Výzkumy ukazují, že někteří lidé s atopickou dermatitidou, mají mutaci genu zodpovědného za tvorbu filaggrinu. Filaggrin je bílkovina, která pomáhá tělu udržovat zdravou a ochrannou bariéru v horní vrstvě pokožky. To je důvod velmi suché pokožky náchylné k infekcím.
Atopický ekzém se obvykle projevuje již v dětství, a to v prvních šesti měsících života dítěte. U některých dětí postupem času příznaky vymizí, zatímco u jiných dětí dochází k vzplanutí atopického ekzému až do dospělosti.
S AE bývá často spojena také senná rýma, alergie nebo astma. S AE souvisí také genetické predispozice, pokud se v rodině vyskytuje tato anamnéza (nebo také jiné alergie, astma apod.), je zvýšené riziko k rozvoji atopického ekzému.


Nespoléhejte se na léčiva do konce života a vezměte řešení ekzému do vlastních rukou. Nejde pouze o mastičky a jiné přípravky na tělo, ale o kompletní změnu životního stylu, domácnosti a přijetí ekzému jako své součásti. Jak se v tom všem vyznat? Vytvořila jsem online kurz Žij bez ekzému, kde tě všechno naučím a dostaneš se do dlouhodobé remise.
2. Kontaktní ekzém
Jak již vypovídá z názvu, kontaktní ekzém je takový, ke kterému dochází po kontaktu s určitou látkou, a která vyvolává alergickou reakci. Kůže je poté podrážděná a zanícená. Příznaky jsou v podstatě stejné jako u atopického ekzému. Rozdíl je v tom, že nemá genetickou predispozici a není spojen s jinými alergickými stavy nebo astmatem. Častými kontaktními alergeny jsou: kovy (hlavně nikl, kobalt a chróm), guma, kosmetické přípravky, organická barviva, formaldehyd, parabeny.

3. Dyshidrotický ekzém
Dyshidrotický ekzém způsobuje malé, silně svědící puchýře na dlaních, chodidlech a okrajích prstů na rukou a nohou. Puchýřky mohou být doprovázeny pocity jako je svědění, pálení (jako požahání kopřivou), bolestivost. Jakmile dochází k hojení puchýřků, kůže je sušší, zrudne a loupe se. V tento moment může situaci komplikovat infekce, na kterou je suchá a popraskaná kůže více náchylná. Pozor na nadměrnou hygienu, velice mastné krémy, gumové rukavice nebo syntetické ponožky.
Vyskytuje se častěji u žen než u mužů. Lidé s kontaktní alergií mívají tento typ reakce po kontaktu s daným alergenem. Častým spouštěčem je však převážně stres a psychické rozpoložení nebo také nadměrné pocení, což je způsobeno větším počtem potních žláz v zmiňované oblasti výskytu.


4. Solární dermatitida
Název napoví, že se jedná o akutní zánět kůže, který vzniká působením UVB záření. Při vzniku slunečního ekzému hraje významnou roli geneticky podmíněný kožní fototyp, a také vlivy životního prostředí. Postižená kůže je rudá a ostře ohraničená, svědí a mohou vzniknout puchýřky. Prevencí je používání krémů s vysokým SPF faktorem a pobyt ve stínu. Záleží pak, zda vám vyhovují chemické nebo minerální filtry (obecně jsou minerální lépe snášeny AE pokožkou). Někdy nemusí plně pomoci ani SPF faktor, protože se můžete potýkat se sluneční alergií.


5. Numulární ekzém
Nazývá se také mikrobiální ekzém a je charakteristický oválnými lézemi převážně v oblasti končetin, často v okolí chronických ran. Léze jsou zarůžovělé, loupající se a může z nich vytékat hnis. Numulární ekzém je běžnější u starších osob a mužské populace.


6. Seboreická dermatitida
Tento typ dermatitidy se vyskytuje v místech, kde je zvýšené množství mazových žláz. Jedná se o pokožku hlavy, horní část zad nebo třeba nos. Výskyt je běžnější u kojenců a poté dospělých jedinců nad 30 let. Příčinou může být mimo klasických faktorů jako je stres, nevyvážená strava nebo predispozice (AE), také přemnožená kvasinka (candida).
Dermatologové obvykle začínají léčit mírné případy antimykotickým krémem nebo léčivým šamponem, jako je šampon proti plísním nebo volně prodejný přípravek proti lupům.


7. Neurodermatitida
Na rozdíl od atopické dermatitidy, která může být rozšířená, je neurodermatitida obvykle omezena na jednu nebo dvě skvrny na kůži. Neustávající škrábání může dráždit nervová zakončení v kůži a zesílit svědění i opakované škrábání. Jde vlastně o problém, který často řešíme, škrábání se stane už jakýmsi zvykem, nevědomou činností daného jedince. Chronické škrábání časem způsobí, že svědivé skvrny na kůži jsou suché a zesílené. Toto se nazývá lichenifikace a neurodermatitida je také známá jako lichen simplex chronicus.


Tuzemské i zahraniční zdroje (oficiální i méně oficiální) se mírně rozcházejí v typologii ekzému či dermatitid. Rozhodla jsem se pro těchto sedm druhů ekzému, se kterými se můžete setkat. Nevylučuji, že narazíte i na některá další označení a druhy. Velice často jsou různé typy označovány jako poddruhy samotného atopického ekzému.
Další názvy se kterými se lze setkat jsou například statis dermatitis (při chronické žilní insuficienci, napadá bérce a nárty), fotoalergická dermatitida (spouštěč je světlo, slunce), fytofotodermatitida (působení chemikálií (furokumarinů) obsažených v některých rostlinách), fototoxická dermatitida (těžší forma spálení sluncem v kombinaci s chemickými látkami – proto je lepší volba minerální filtr).

NEJSEM LÉKAŘ 🙂
Použitá odborná literatura:
Nina Benáková, Štěpánka Čapková: Atopický ekzém, Příčiny, léčba, praktické tipy
MUDr. Václava Gutová, 2012: Atopický ekzém
MUDr. Nina Benáková, Léčba atopické dermatitidy/ekzému u dospělých
National Eczema Association

Pro každodenní problematiku (nejen) atopického ekzému sledujte instagramový profil @atopzivot. Tento měsíc probíhá #EczemaAwarenessMonth, připraveny jsou zajímavé příspěvky a online rozhovory s inspirativními hosty.
Děkuji za přečtení! 🙂
