Cestování

Itinerář na 5 dní: Athény a okolí

Od června 2022 trávím svůj život v Athénách, a to na celý půlrok. Odjela jsem na stáž v rámci předsednictví ČR Radě Evropy. Šest měsíců tedy strávím na Velvyslanectví České republiky v pulzující metropoli – Athény.

Řecko miluju. Život v Athénách je tak něco jako splněný sen. Konečně jsem se tu nějak rozkoukala a můžu vám sepsat tipy, co vidět, kam vyrazit a kde se třeba dobře najíst. Utřídit myšlenky mi ještě navíc pomohla návštěva mojí maminky, pro kterou jsem vymyslela program na 5 dní.

A že jdu s tipy už pozdě? Naopak. Září a říjen, potažmo celkově podzim jsou ideálními pro návštěvu Athén. Ta největší horka už pominula, ale stále panuje příjemná letní teplota, můžete se koupat a zároveň už snáz zvládnete chodit po památkách. Navíc proč s ekzémy neuprchnout sychravému středoevropskému podzimu…

1. den: Impozantní Acropolis a večeře pod ní

Mamku jsem vyzvedla ve dvě hodiny odpoledne na letišti v Athénách, které se nachází celkem daleko od centra*. Nejdřív jsme vyrazily na rychlý oběd kousek od mého bydliště, odložit kufry, mamka si trochu odpočinula a pak už jsme byly připravené na první objevování.

Paradoxně mamka dorazila, když tady týden pršelo a přilétla do pěkného slejváku (dokonce vypadl proud v metru :D). Naštěstí to znamená, že hodinu sprchne a je to dobrý. Moje nervy ale i tak pracovaly, takže jakmile jsem viděla, že neprší, tak jsem zavelela útok na Acropolis, protože jsem se bála, že nám další den bude odpoledne pršet. K Acropolis jede přímo metro, je to červená linka M2. Otevřeno je od 8-20 hodin, vstupné je 20 euro, občané EU do 24 let včetně mají vstup zdarma (všechny památky tu tak fungují, někde jsem to prošla i s ISIC a věk neřešili).

Na Acropolis jsem byla už podruhé, teď bylo víc zataženo a po dešti byly všude „bazénky“ vody a vypadalo to kouzelně. Ohromená jsem byla i tak a myslím, že budu i po sté návštěvě!

Až budete z Acropolis odcházet, nezapomeňte se zastavit na skále hned vedle s názvem Areopagus. Nabízí krásný výhled na město, Acropolis a zvlášť velká romantika je to při západu slunce.

Potom jsme se už od skály Areopagus koulely směrem vpravo dolů. Přesně jsem věděla, kam chci dojít, ale trochu jsem se ztratila. Cíl jsme ale nakonec našly. Ulička Mnisikleous je kouzelná a najdete tady několik krásných barů a restaurací. Doporučuju! Večer jsme zakončily v Hyper Astro Bar, který se nachází na střeše v blízkosti metra Monastiraki. Výhled je tam boží, obsluha trochu vázne, ale to si v Řecku zvyknete.

Jak se dostat z letiště?

Z letiště jezdí metro, autobus, vlak nebo samozřejmě taxík. Metro jezdí cca každou půl hodinu, a to od 6:30 – 23:30. Stanice je na modré lince M3, kterou bez problému dojedete až do centra (Syntagma, Monastiraki). Počítejte, že cesta potvrá tak 50 minut, někde jsem četla 35 minut, ale jen na mojí stanici Panormou to trvá 30-40 minut. Lístek stojí jednosměrně 9 euro.

Využít můžete i autobusů X95 (Syntagma), X93 (autobusové nádraží), X96 (přístav Pireus) a X97 (čtvrť Elliniko). Jednosměrná cena je 6 euro a jezdí i v noci. Nejpohodlnější a nejdražší varianta je samozřejmě taxík. Mají fixní ceny, nemělo by se tedy stát, že vás někdo okrade. Přes den je cena tak 38 euro, ale v noci počítejte 50 euro. Využít můžete aplikace Uber nebo FreeNow, ceny jsou stejné. Vlakem jsem nikdy nejela, jmenuje to Proastikos a doveze vás na hlavní vlakové nádraží Larisa.

Letiště v Athénách je přehledné a metro nebo autobus bez problému najdete. Lístky koupíte v takové mašince přímo před vstupem do metra, dá se platit kartou. Na autobus by to měl schopen prodat i řidič.

Mapa metra v Athénách
Jízdné a pohyb po Athénách

90 minutový lístek stojí 1,40 euro. Skvělá turistická jízdenka je na 5 dní a stojí 8 euro. Dojedete s ní i na pláž. Jediné, kam neplatí, je bohužel letiště. Tam si musíte koupit lístek zvlášť, viz výše. Pokud se zdržíte jen 3 dny, můžete využít jízdenky za 22 euro, která je včetně cesty na letiště a zpět. Vše koupíte v automatech, které najdete na každé stanici metra. Přehledně najdete vše na stránkách ATH.ENA Card.

Předpokládám, že MHD byste využívali i nadále během pobytu, ačkoli taxíky tu nejsou tak drahé. Metro funguje brilantně, je pěkné a čisté. S autobusy už je to horší, neexistuje jízdní řád, víte pouze, kdy autobus opouští výchozí stanici a jaká je jeho aktuální poloha (ale taky ne u všech). Když znáte jejich aplikaci a na tento systém si zvyknete, tak to vlastně tak hrozný není. Aplikace OASA Telematics ukazuje všechny linky, časy odjezdu z výchozí stanice a za jak dlouho pojede z vaší zastávky. Jako turisti autobusy využijete zřídka, ale kdybyste někdy jeli na naši ambasádu, je to linka 653 :D.

2. den: Co všechno nabízí Athény?

Druhý den jsme ráno vyrazily na brunch do vynikajícího Ergon House. Zamilovala jsem si to tam na první dobrou. Krásné prostředí, široký výběr, kvalitní potraviny, skvělá obsluha, parádní lokalita. No, nebyla jsem tam naposled. Ergon House je mimo jiné i hotel a v podstatě takový obchod s kvalitními a čerstvými potravinami. Od 17 hodin otevírají také střešní bar.

Pak už nás čekal čas, kdy jsme vzaly Athény křížem krážem, nachodily jsme přesně 17 kilometrů.

Acropolis Museum

Přímo naproti Acropolis se nachází i moderní budova starověkého muzea. Vstup je 10 euro. Pokud nebudete detailně zkoumat každou sochu a zbytky kamenů, zvládnete to i za 30 minut.

Syntagma

Středobod athénského vesmíru bude asi Syntagma. Jste přímo v centru, zvládnete dojít kamkoli. Přímo u výstupu z metra se nachází budova parlamentu, kde určitě nevynechejte výměnu stráží, je to životní zážitek. Chudáci. Pokud budete pokračovat směrem za budovu, dojdete k parku, nebo třeba k sídlu prezidentky.

Mramorový stadion

Za parkem se nachází také obrovský mramorový Panathénský stadion. Tam jsem se teď naposledy naučila fígl, jak jít na toalety bez placení. Ukázal mi to sám zaměstnanec :D, já měla euro připravené! Tak mi kdyžtak napište, poradím vám :D. Pokud vyjdete z parku zase úplně na druhé straně, můžete se pokochat Hadrianovým obloukem, který nabízí průhled na…hádejte! Acropolis!

Viva la nákupy

No jasný! Nákupy jsou samozřejmostí, a to jak v obchodech se suvenýry, tak i v těch klasických, co máme i v ČR. Obchodní ulička, kterou bych přirovnala k nákupní zóně na Václaváku vede přímo od Syntagmy dolů a dojdete až na Monastiraki, kde se naopak můžete napojit do uliček se suvenýry. Z Monastiraki je mimochodem další krásný výhled na Acropolis a nachází se tam i staletý byzantský kostel.

monastiraki
Monastiraki

PS: Spoustu krásných míst objevím i jen tak náhodou, když prostě někam jdu. Pokud se budete procházet po centru, narazíte určitě na milion božích výhledů na Acropolis, nesčetně lákavě vypadajících kaváren a barů, archeologické naleziště (Ancient Roman Agora, Chrám Dia Olympského – je celý pod lešení, bacha), malé pozůstatky klášterů…

PS2: No a taky jsem ještě na nějakých místech nebyla 😀 !

3. den: Starověké Delphi a něco navíc

Sobotní den patřil celodennímu výletu do starověkého města Delphi. Půjčili jsme si auto. Půjčovné auta na den se pohybuje mezi 70-100 euro (byli jsme tři). Organizovaný výlet stojí zhruba 50-70 euro/osoba, záleží, zda to máte s průvodcem a včetně vstupenek nebo ne a také na sezóně. Vstup do Delphi je 12 euro (do 24 EU zdarma). Pokud neřídíte, nebo se vám prostě nechce řešit půjčování auta, zvolte si třeba tento zajištěný výlet. Po vlastní ose pomocí autobusů to nedoporučuji.

Cesta byla příjemná, snad i pro řidiče. Boží výhledy na hory, kochala jsem se. Zaparkovat u Delphi nebyl problém. Cestou zpět jsme si prohlídli horskou vesničku Arachova, kde jsme poobědvali a klášter Hossios Loukas (ten byl fakt nádherný). Zastavili jsme i v Thébách, prosím vás, nic tam není, akorát muzeum.

Tipy na organizované výlety

Závěr dne jsme věnovali západu slunce u moře na Glyfádě a večeři v tradiční rodinné taverně, kde se nacpete k prasknutí, neuvěřitelně si pochutnáte a vydáte kolem 10 euro na osobu. Tip (To Koutouki Tou Thoma) jsem dostala od slečny na Instagramu! Děkuju.

pláž na Glyfádě – Athény

4. den: Lodní výlet na ostrov Hydra

Žádné flákání, v 10 hodin ráno nám z přístavu Pireus odplouvala loď na ostrov Hydra, kde nejezdí auta a můžete se povozit vodním taxi nebo na oslíku/koni. Loď vyšla dospělého na 80 euro tam a zpět, pro držitele ISIC card mám super zprávu, sleva je 50 % a nehledí se na věk.

Hydra je malý ostrov a na prohlídku přístavu, obchůdků a dobrý oběd vám stačí i tři hodinky. My jsme tam strávili celý den a odplouvali až v osm večer. Vodním taxi (10 euro/osoba tam a zpět) jsme se svezli na pláž a relaxovali. A Hydra po západu slunce je ještě kouzelnější.

A co třeba navštívit vzdálenější ostrovy Skopelos a Skiathos?


5. den: Odpočinek u moře a dechberoucí pohled na Athény z Lykkavitos na závěr

Poslední den mamka mohla konečně trochu vydechnout a vydaly jsme se na pláž u Athén do města Artemida. Předtím jsme se ještě nasnídaly v síti pekáren Beneth (zbožňuju!).

I sem vám platí turistická jízdenka na 5 dní (bus 304, 305 ze zastávky Nomismatokopio). Lehátka pořídíte ve všední den zdarma, o víkendu stojí 10 euro set (dvě lehátka a slunečník).

athény
Pláž Artemida – Athény

Večer jsme se vydaly na poslední bod mého programu a i pro mě to byla premiéra. Čekal nás vrchol přímo uprostřed Athén – Lykavittos. Dostanete se tam ze zastávky Evangelismos, odkud se vydáte strmě nahoru. Na vrchol můžete samozřejmě dojít po svých (není to tak daleko) nebo využít vnitřní lanovky (10 euro nahoru i dolů, 7 euro jeden směr).

My jsme vyjely nahoru a dolů šly pěšky. Nahoře nás přivítal neskutečný výhled na celé Athény, západ slunce byl boží, což si taky myslelo dalších milion lidí, kteří tam byli taky. Na vrcholu je i bar a restaurace. Co se mi na Athénách líbí je, že ceny jsou tu všude víceméně srovnatelné (pokud nepočítám rychlá občerstvení, bistra a jiné takeaway), a tak si můžete večeři vychutnat i s úžasným výhledem.


Líbí se vám Athény? A co vás zaujalo nejvíc?

Pro denní dávku cestovní inspirace sleduj @inka.cestuje a celých 5 dní jsem sestříhala do videa.

Možná by tě zajímalo, co dělat na řeckém ostrově Kos

7 thoughts on “Itinerář na 5 dní: Athény a okolí”

  1. Ahoj, moc děkuji za tvoje tipy, do Athén se chystám za dva týdny. 😊 Měla bych jednu prosbu o radu, a to ohledně vodního taxi na ostrov Hydra.. Jakým způsobem si můžu cestu objednat dopředu, aby nás bylo třeba co nejvíc a neplatila jsem sama cestu za celou loď..? 🙂
    Předem moc děkuji za odpověď a měj se fajn.

    Lucka R.

      1. Ahoj,je to skvěle sestavený 5-ti denní itinerář,jen jsem chtěla poprosit o tip na ubytování diky Jovana

    1. Ahoj, nádherná místa, skvělá inspirace, jen prosím zdali je možné dát tip na ubytování diky moc J.F.

  2. Ahoj,za 14 dni se chystáme do Athén a měla bych prosbu o radu.Je lepší si koupit vstupenky a Akropole a další památky on-line přes Booking.com nebo jdu lepší koupit až na místě?Jak je to s cenami za vstup?
    Předem moc diky za rady🙂

    1. Krásný den :), já jsem byla na Akropoli asi 5x a nikdy jsem lístky předem neměla a nebyl to problém. Mám pocit, že se ale teď snaží o ekologičtější a únosnější návštěvy a bude k dispozici vstupenka na konkrétní časový úsek. Pokud budete mimo sezónu, starosti bych si s tím ale nedělala. Lístek v sezóně je 20 euro, mimo 10 euro. vyplatí se koupit vstupenka za 30 eur s 5 památkami včetně Acropole, prodejní u všech vstupů. E booking zde https://hhticket.gr/tap_b2c_new/english/tap.exe?PM=P1N

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..