Krém na ekzém je většinou to první, co řešíme. V dnešním článku bych se ráda věnovala vnější péči o atopickou pokožku, tedy mazání kůže, které je součástí života atopika. O kortikoidech psát nebudu, ty jsou pouze pro velice akutní fáze, a pokud se jim lze vyhnout, vyhněte se. Hned na začátku je důležité připomenout, že jsme odlišní a každému vyhovuje něco jiného. Druhá důležitá informace je ta, že neexistuje zázračná mastička a není to lék. Veškeré zmíněné produkty v článku jsem vyzkoušela a jedná se tedy o můj subjektivní názor. Můžete mít zkušenosti jiné (určitě se podělte do komentáře) nebo naopak nemějte přehnaná očekávání, že co pomohlo mně, pomůže vám.
1. Bambucké máslo
Ačkoli jsem tvrdila, že každé pokožce sedí jiná kosmetika, myslím, že bambuckým máslem nemůžete nic zkazit. Je to čistě přírodní mazání, rostlinný tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického s protizánětlivými účinky. Nic nezkazíte téměř žádnou značkou, skvělé je šlehané od Purity Vision, lépe se roztírá. Mají i dětskou variantu v kombinaci s konopným olejem. Nebojím se jím namazat i rozškrábané rány.
2. Vazelína
Stará dobrá vazelína na suchou popraskanou kůži. Kupujte ale tu v lékárně, čištěnou, ne kosmetickou v drogerii. Nemá žádný léčivý účinek a určitě se nehodí na otevřené, mokvající, zanícené rány. Dobře poslouží na suchou a olupující se pokožku. Opatrně s množstvím, nechte kůži dýchat. Občas po ní sáhnu, když už mi jsou všechny krémy nepříjemné.

Nespoléhejte se na léčiva do konce života a vezměte řešení ekzému do vlastních rukou. Nejde pouze o mastičky a jiné přípravky na tělo, ale o kompletní změnu životního stylu, domácnosti a přijetí ekzému jako své součásti. Jak se v tom všem vyznat? Vytvořila jsem online kurz Žij bez ekzému, kde tě všechno naučím a dostaneš se do dlouhodobé remise.
3. Protopan
Tahle „senzace“ docela ovládla atopický internet. Spousta kladných recenzí, tvořeno samotným atopikem, spása. Pokud tohle slyšíte, chcete to vyzkoušet. Objednala jsem rovnou celou měsíční kůru i s produkty pro vnitřní užití. Pro mě byly zarážející velikosti mastí. Pokud to navrhoval atopik, musí snad vědět, že krém o 150 ml na celé tělo vážně nestačí. Propan Body Lotion mi došel asi za týden. Nějaká zázračná hydratace se nekonala a pak přišlo i zhoršení. Nevěřila jsem úplně pH balance drinku s umělou malinovou chutí. Já jsem to nakonec vzdala, kontaktovala jsem i firmu, že velikost balení krému na promazávání 2x denně je naprosto neadekvátní, jak to můžou nazývat měsíční kůrou pro atopickou pokožku? Dostala jsem vyhýbavou odpověď. Nicméně je hodně pozitivních recenzí, a proto vám to nechci úplně hanit. Máte někdo zkušenost?

4. Lobey
Veškerou skincare mám od funkční brněnské značky Lobey. Od obličejové pěny, pleťová séra až právě pro krémy na obličej či krém po opalování. Lobey je moje velká srdcovka a vřele doporučuji k vyzkoušení. Poslechněte si díl mého podcastu o skincare.

5. Vitella Ictamo
Vitella Ictamo je pasta s bílým ichthyolem. Používám ji na rány, které si většinou způsobím sama škrábáním přes noc pro rychlejší hojení. Určitě pochodíte i s jinou mastí na bázi zinku a ichtyolu.

6. Topicrem
Tento krém se stal terčem velké propagace slavných žen. To by pro vás určitě nemělo být směrodatné, pokud máte nějaké vážné ekzémy, nemyslím si, že tím dámy trpí. Musím ale říct, že na kůži je překvapivě příjemný a hydratuje. Používám ho v mírných projevech ekzému, když se nechci před odchodem z domu přilepit do oblečení. Pokud se mi ekzém šíleně rozjede, tak už to rozhodně nestačí a v ránách pálí, ale to skoro každý krém. Krém není v ničme výjimečný.

Už mě sleduješ na Instagramu?
7. Lipobase
Je to asi jediné, co je na předpis a doporučila bych to. Byl mi předepsán na obličej, ale máznu si tím i jiná suchá místa. Snižuje suchost, zamezuje tvorbě šupin a chrání pokožku před poškozením. S nástupem podzimu si s ním mažu suché ruce. TIP: Dopřeju si pořádnou vrstvu krému na hřbety rukou a vložím je do bavlněných rukaviček přes noc.

8. AtopCare od nanoSPACE
Krém je přírodní z 99 %, bez zbytečné chemie, a je doslova balzámem na suchou, přecitlivělou a atopickou kůži. Kombinace mandlového a kokosového oleje dodává výživu do hloubky, zatímco ovesný extrakt a včelí vosk se starají o zklidnění a ochranu.
Co si zamiluješ? Lehoučká textura, žádná mastná šlupka, ale přesto výživa na maximum. Mandlový olej dodá pružnost a výživu, kokosový se postará o extra hydrataci a regeneraci, ovesný extrakt zklidní zarudnutí a včelí vosk uzamkne vlhkost tam, kde ji potřebuješ – v kůži, ne na oblečení. Lecithin pak pomáhá obnovit poškozenou kožní bariéru, což je gamechanger, když se snažíš udržet ekzém v klidu.
Jediné malé mínus? Obsah kokosového oleje znamená, že v létě může krém téct a v zimě trochu ztuhnout – takže ideálně neskladovat na slunci nebo v lednici. Ale jinak? Ideální parťák na každodenní péči, hlavně pokud tě trápí suché, hrubé nebo popraskané části těla. Součástí produktů AtopCare je také olej, tuhé mýdlo, krém na ruce nebo mycí pěna.
9. Atop-derm
Další bylinný krém vyrobený speciálně pro atopickou pokožku pořizuji opět od Karla Hádka. Přivedla mě na něj kamarádka. Cena je tady poměrně vysoká, oceňuji velké balení. Je nutné krém skladovat v chladničce. Obsahuje i již zmíněné bambucké máslo. Ze začátku mi určitě zmírňoval projevy, hlavně nádherně chladí (protože lednička) a příjemně voní, zmírňuje pocit svědění. Je trošku tužší a náročnější na rozmazávání, což je při vzplanutí, citlivé pokožce a ranách problém. Já musím masti hodně střídat, pokožka si mi rychle zvyká, ale určitě po něm zase sáhnu, stojí za to.

10. Konopné masti
Fenomén konopí doslova ovládl trh. Masti z konopí jsem zkoušela ještě předtím než to bylo v kurzu. Babička mi ho nosila od Vietnamců :D, té zachránil karpální tunely. Vyzkoušela jsem i zázraky moderní doby v podobě CBD a CBG od Cannacare (plácnete se přes kapsu a masti jsou hodně malé, opravdu na malé ložiska). Bohužel mi ani jedno výrazně v akutních fázích nepomohlo. Existuje ale už mnohem více firem, s přijatelnějšími cenami i baleními.

11. Olejíčky
Často mi bylo doporučováno zkusit formu olejů. Mazala jsem se například sezamovým, kokosovým nebo jsem testovala Bi-Oil. Kokosový olej se podle mě hodně přeceňuje a je to opět marketingový trik, navíc je velmi komedogenní (ucpává póry, není vhodný na obličej). Kokosem si můžete bělit zuby, používat na vaření, mazat si pokožku a mnoho dalšího. Je to přehnané. Za mě při mazání kokosový olej vůbec neproniká skrz a nehydratuje. Bi-Oil mě bohužel hodně pálil a štípal. Sezamový olej ničemu nepomohl.
12. Sádlo
Je to tak. Domácí SOS. Není tam nic, co by vás dráždilo (nesolit). Ideální na suchou pokožku. Když jsem se vrátila před rokem spálená z Turecka, nic jiného jsem nesnesla. Mimochodem jsem s sebou měla kvalitní opalovací krém z lékárny speciálně pro atopiky. Jako dítě mě sádlíčkem mazali běžně. Sice smrdíte jak škvarky, ale co už.
13. Mediderm
Přípravky z řady Mediderm neobsahují SLS, parabeny, parfémy ani barviva, díky jemné konzistenci se velmi rychle vstřebávají. Produkty mi nezpůsobily podráždění a příjemně se roztírají, kůže je hladká a hydratována. Šampón si nemůžu vynachválit, obsahuje ichtamol a hlava mě ihned přestala svědit! Na jejich stránkách si můžete objednat vzorky zdarma, jinak se produkty dají nakoupit třeba v Benu lékárně.

14. Kosmetika Anela
Zcela přírodní kosmetika, která vznikla v Brně díky dvou úžasným ženám. Měla jsem tu čest vyzkoušet Něžného pana Moringu, Něžného pana Ovse, Malou Moringovou vílu, Umyju něžně a Bílou noční teenku. Za mě mi byl příjemnější na promazávání pan Oves. Bílá noční teenka je zinkovka a skvěle se hodí na mokvající rány, škrábance a rány, které si uděláme třeba přes noc, navíc obsahuje CBD.

15. Inlight
Další přírodní kouzlo k nám připlulo z Anglie. Krémy používám na obličej. Doporučuji Trauma Balm a Relief Balm. Jsou dražší, ale skutečně mi pomáhaly na otoky a podrážděný rudý obličej. Samozřejmě pokud vám nevyhovují obsažené bylinky, krémy nepoužívejte. Na péči jsem si zvykla a používám také ještě Floral Tonic a Face Cleaner. Nezapomeňte, že do krémů nesmíte sahat prstem, ale pomocí dřevěné špachtle, která je součástí každého krému. Došlo by ke kontaminaci bakteriemi a jinými nečistotami.

16. Purity Vision
Jedna z mých hlavních oblíbenců více než 3 roky. Čistá, přírodní, netoxická, česká značka Purity Vision. Mezi moje favority patří hyaluronové sérum, bambucké máslo, zinková mastička (tu musíš mít), jojobový olej, růžová voda, růžový deodorant.
17. Sorted Skin
Modrá řada obsahuje Intensive Rescue spray, který vás zachrání při útoku svědění a pomůže zmírnit jeho příznaky. Nejlepší je používat ho v kombinaci Intensive Rescue Moisturiser, který je TOP. Posledním kouskem je krém na obličej a oční okolí, který příjemně hydratuje a nezanechává pokožku s mastných filmem, ale cítíte takovou příjemnou ochrannou vrstvu. Ideální pod make-up, ale nezapomínejte i na SPF.
V produktech jsou využita PREbiotika, esenciální oleje, jiné důležité živiny pro pokožku a ceramidy. Ve složení naopak NENAJDETE: PEGy, parabeny, alkohol, sulfáty, parafíny, minerální oleje nebo lanolín.
Chceš novinku vyzkoušet? Využij slevový kód “inka” v obchodě Revolution Hair

18. Indulona Atopiredu
Indulona Atopiredu je fajn volba, pokud hledáš základní péči pro suchou pokožku se sklonem k atopii a nechceš sahat po ničem fancy. Krém je příjemný na kůži, dobře se roztírá oproti klasické modré Induloně a nezanechává mastný film. Na běžné suché partie funguje spolehlivě. Co mu ale chybí, je nějaký výraznější účinek nebo složky, které by řešily zánět, zarudnutí nebo podráždění hloubkověji. Nenadchne, neurazí – ideál jako „krém do kabelky“, když potřebuješ rychlou úlevu, ale neočekávej zázraky při větším zánětu nebo aktivním ekzému.
19. Weleda SkinFood
Weleda Skin Food je malá zelená legenda. Hodně výživný, hodně hutný – ideální, když máš kůži suchou jak Saharu. Bambucké máslo, lanolin a výtažky z heřmánku nebo měsíčku dokážou zázraky (bacha na alergie) na rozpraskané ruce, lokty nebo šupinky kolem nosu. Ale! Není to krém na celé tělo, spíš záchranný balíček na konkrétní suchá místa. A protože obsahuje esenciální oleje (např. rozmarýn, pomeranč) a vyšší obsah alkoholu, extra citlivá nebo aktivně podrážděná pokožka ho nemusí vždycky dobře snášet. Pokud jsi atopik, doporučuju radši nejdřív testnout na malém kousku kůže.
20. Další produkty z lékárny
Vaše kožní vás určitě odkáže na produkty lékárenské kosmetiky, někdy je mají lékaři k prodeji přímo v ordinaci. Jedná se o značky jako Bioderma, La Rosche Posay, Avene…Je jich spousty. Za mě jsou to předražené krémy, které nepomáhají, některé dost často i dráždí a nikdy mi výrazně nepomohly. V soukromé skupině na facebooku máte ale i velice kladné zkušenosti 🙂
EDIT: Od Biodermy mám dobrou zkušenost s krémy na opalování a krémem na oční okolí. Od La Rosche Posay jsem opět dala šanci Cica plastu a celkem příjemné. Novinkou je od LRP Eczema Med, který je super! V komunitě jsme testovali noční krém od A-derma.

Jen mazat nestačí…
Je důležité si uvědomit, že promazávání pokožky je samozřejmě nezbytné. Člověk s atopickým ekzémem má porušenou kožní bariéru, voda se rychleji vypařuje a snáze skrz pronikají alergeny. Ruku v ruce s mazáním jsou samozřejmě i přípravky do sprchy a koupele, ale o tom zase jindy. Zapomínat se nesmí také na vhodné oblečení, zdravý životní styl, omezení případných dráždivých potravin, vitamíny, eliminaci veškerých toxických přípravků a na psychickou pohodu. Jednoduše řečeno, činit tak, aby byl ekzém pod kontrolou a mastičky byly pouze podpůrným prvkem. Masti vás NEVYLÉČÍ. Je to dlouhá cesta, většinou pokus omyl, začarovaný kruh.

Nespoléhejte se na léčiva do konce života a vezměte řešení ekzému do vlastních rukou. Nejde pouze o mastičky a jiné přípravky na tělo, ale o kompletní změnu životního stylu, domácnosti a přijetí ekzému jako své součásti. Jak se v tom všem vyznat? Vytvořila jsem online kurz Žij bez ekzému, kde tě všechno naučím a dostaneš se do dlouhodobé remise.
Jaké máte zkušenosti s péčí o pokožku vy? Co všechno jste vyzkoušeli? Určitě se podělte do komentářů pod článkem.
Už mě sleduješ na Instagramu?

Ahoj Hanko,
moc děkuji za komentář a tvoje zkušenosti! 🙂
S nemazáním máš pravdu, zkouším teď tělo nechat nenamazané, ať se s tím popere. Je to teda očistec, protože nenatáhnu třeba ruku nebo jsem jak obalená v čerstvém prašanu, ale zarudnutí a mokvající rány mizí. U Red Skin Syndromu se to vyloženě doporučuje to prostě ničím nemastit a nakopnout zpátky kůži, aby se promašťovala sama.
O jablečném octu jsem také slyšela, asi budu muset vyzkoušet. Koupu se teď ještě v ovesných koupelích nebo také v koupelích z ichtamolu, na doporučení jedné slečny.
Jinak mám obrovskou radost, že jsou články ku prospěchu! 🙂
Inka 🙂
Ahoj, moc tě zdravím a držím palce k rychlému návratu do normálu. Já sama trpím ekzémem celý život a jsou období, kdy by nikdo nic nepoznal a pak takové, kdy se kůže ze mě olupuje, já se můžu udrbat, mám krvavé strupy, červené fleky a bolí mě celý člověk. Už x let používám na obličej obyčejnou indulonu, ta skvěle promašťuje a na tělo ambiderman, který je sice na předpis, ale není problém, aby ti kožař předepsal kilo mastičky a ty nic nehradíš. 🙂 Víme, jaké jsou spotřeby při promašťování 2x i 3x denně. Co byl pro mě docela objev, tak jsou přírodní mýdla z mydlarny Erdé. Jsou za pěkné ceny, plné přírodních olejů a já po nich po koupání nemám pocit naprosto vysušené pokožky, což je fajn pocit (jinak jsem jak papír). Nejvíc doporučuji mýdlo Banán a med, to je vážně skvělé, ale mají jich tam mnohem víc přímo pro atopiky. 🙂 Moc se drž a cítím s tebou. 🙂
Žanda
Ahoj 🙂
moc děkuji za reakci. Ambiderman mám zrovna teď v nemocnici!
Naprosto tě cítím, ty pocity na kůži…
Na Erdé se podívám, děkuji za tip 🙂
Inka
Inko prosim a co pouzivas na oblicej? Pali te nekdy ekzem na obliceji? Ja mam pocit jako bych mela kuzi vyzranou nebo poleptanou jak to pali…:(…
Ahoj , přeji ať se ti tvoje cesta k uzdravení neoprotahuje musí to být příšerné sama trpím ekzémem na rukou občas jinde po těle ale nikdy to nebylo tak hrozne. Mě tedy v akutní fázi když mám ekzém mokvavy s těmi boulickami..?? které jdou vymačkat a svědí zatím pomáhá obyčejná zinková mast ráno a večer namazat .. obyčejná dr.max . Nemáš zkušenost? Tím se kůže vysuší prestava svedet a ekzem postupne vymizí..potom právě začnu teprve mazat bambucke máslo…
Ahoj 🙂
Zinkovka je super! Už je na čase abych článek aktualizovala, protože jsem stihla prozkoušet zase další mazání!
Inka.
Ahoj, Protopan jsem si také koupila, protože jsem už nevěděla co máma dělat. Ten sprchový olej mi přijde fajn. Ale ten Local cream když jsem si dala na obličej, který jsem měla celkem v pohodě. Tak byl najednou hned suchý. A v tu chvíli jsem začala ztrácet naději. Body loation mi ten exzem ještě zhoršil. Víc mě všechno sedělo. A bylo vše zarudlé. Takže jsem krémy používala asi týden a pak s nimi skončila a leží mi akorát v šuplíku.
Ahoj Kláro, u nás s ekzémy je to vše bohužel pokus omyl! Přeju mnoho sil a ať co nejdřív najdeš něco, co ti vyhovuje 🙂
Mám s Protopanem bohužel stejné zkušenosti a stejný názor jako ty. Malé balení krémů a zlepšení žádné. Říkala jsem si, že jsem asi čekala zázrak, ale za ty peníze by člověk řekl, že to alespoň trochu pomůže.
Tak snad se najde i někdo, komu to pomohlo… Musíme prostě brát fakt, že je to hrozně individuální a není jedna předepsaná cesta :/ Kéž by! 😀
Ano, i já u syna. Syna dokonce Protopan štípal, takže si jím mažu nohy.
Synkovi pomáhaji koupele se solí z Mrtvého moře – Mivolis, prodava DM, zkuste, zabíra to.
Andrea
Dobrý den, co kosmetika Dexeryl? Cenově není špatná, ale váham. Hledám něco na promazání rukou, mám AE, nesnesu parfémy a parabeny
Krásný den, Zuzko, bohužel nemohu soudit, nemám s ní zkušenost.
S Dexerylem mám zkušenost u syna, který má AE. Velmi mu vyhovuje. Hydratuje, ale ne tak jak oleje nebo nějaké jiné „hydratační“ krémy, opravdu do hloubky a kůže je pak vláčná, rozhodně ne přesušená, jak to u mnohých „hydratačních“ krémů je. Zároveň vytvoří takovou voskovou vrstvičku, která ale není nepříjemná, kůže není „zabetonovaná“ nebo ulepená, dýchá. Když si poté, co ho namažu, umyju ruce, stále na rukou cítím takovou až sametovou vrstvičku (ne jako u vazelíny tlustou, neprodyšnou, nepříjemnou). Dexeryl nepatří k nejdražším a přitom nám opravdu vyhovuje moc. Zkoušeli jsme Aderma Exomega, dráždilo ho to, Avene – ten ho sice nedráždil, ale za tu cenu ani nepomáhal… Od kožařky pak nějaké míchané masti, taky nic moc. Ještě jsem teď koupila Excipial U lipolotio, který vyhovuje na tělo mě, u něj ještě nemám ozkoušeno. Osobně na ruce mám nejraději Indulonu, ale nejsem atopik, jen mám velmi suchou kůži.
Dobrý den Hanko, synka s AE indulona štípe, stejne jako ho štípala A-Derm a i Protopan. Linola byla ok, v kombinaci s olejem téže znacky do koupele, nejvíc ale funguje – už jsem zde uvadela – koupel např.3x týdne s mořskou soli,nám vyhovuje ta od značky Mivolis. Prodava DM.
Skvělá stránka. Moc děkuji za rady a názory.!!!
Jen tak dál!
Děkuji 🙂
Ahoj, díky za článek. Máte někdo zkušenost s produkty Skincap? Děkuji
Krásný den, Anno, skincap nepoužívám, protože se kolem něho děly aféry ohledně obsahu kortikosteroidů. https://www.atopzivot.cz/mohou-byt-ve-volne-prodejne-masti-obsazeny-kortikoidy/
Ahoj, mám od dětství atop. ekzém, poslední tři roky je to neúnostné, nemám teda ekzém nikde doškrábaný, jen extrém ale extrémně vysušený. Všude šupinky, no hrůza. Momentálně používám Dexeryl, ale přijde mi, že pomáhá jen nachvíli a to jen po koupeli. Jakmile natřu jindy vůbec nepomáhá. Vyzkoušela jsem už snad všechno možné, ale nic nepomáha, ani promazávací mastičky od kožního lékaře ( Cutila, Lenien) teď jsem dokonce zkusila i La Roche posay no ale bez výsledku, šíleně mně to pokožku spálilo a šíleně zrudl to samé i krému od Uriage. Máte někdo nějaké rady čím se natírat?
Mišo, koupele se solí z Mrtvého moře, Mivolis. Prodava DM.
Synovi vyhovoval Protopic, Lipobase, Linola.
Naopak Protopan, A-Derma, Indulona, Bepanthen štípaly 🙁