dexamethasone
Atopický ekzém Oficiální léčba Péče o pokožku Topical Steroid Withdrawal

Mohou být ve volně prodejné masti na ekzém obsaženy kortikoidy?

Přítomnost kortikoidů v běžně prodejných mastích je palčivým tématem v komunitě atopiků. Zvláště těch, kteří se kortikoidům snaží vyhnout či těch, kteří již v důsledku léčby kortikoidy prodělávají Topical Steroid Withdrawal.

Jak poznám, že jsou v masti na ekzém kortikoidy?

Pokud doma nevlastníte chemické vybavení nebo rovnou laboratoř, tak asi dost těžko. Lze tak jedině usuzovat z chování pokožky. Ekzém se do druhého dne nebo snad do pár hodin po namazání vytratí? Zůstávají po kontaktu se sluncem bílé fleky? Po ukončení mazání produktem se ekzém objeví znovu, v horším stavu, na jiných místech? To vše mohou být signály, že krém není zázračnou spásou, ale obsahuje kortikoidy, byť v malém množství.


Kortikoidy nejsou uvedeny na obalu, jak je to možné?

Jedná se o nekalou praktiku výrobce. V dnešní době si na obal můžete napsat prakticky cokoli. Označení přírodní kosmetika taky může využít téměř kdokoli, protože pro to neexistuje legislativa (říká se tomu pak greenwashing). Zatajení kortikoidů je ale opravdu mistrovský počin. Jakmile mast nebo cokoli takového obsahuje kortikoidy, jedná se o léčivo nikoli o kosmetický přípravek. Kortikosteroidy jsou na lékařský předpis, protože mají svá rizika. Jediným volně prodejným kortikoidem je hydrocortison do 1% koncetrace. Samozřejmě i tak má být uveden ve složení.


Produkty, které čelí nebo čelili kauze s kortikoidy

O žádném z těchto produktů sama za sebe nechci tvrdit, že obsahují kortikoidy. Netestovala jsem je, nemám důkaz.* Nechci nijak očerňovat firmy, pouze čerpám z informací, které se ke mně dostaly. Já osobně další důkaz nepotřebuji, pro mě je dostačující podezření a produkt nepoužívám.

Masti Tradiční čínské medicíny

Opatrní buďte i s krémy, které dostanete od svého terapeuta na TČM. Masti většinou pochází přímo z Číny a ruku na srdce, těm je zvlášť jedno, zda dodržují legislativu, a ty kortikoidy tam klidně šoupnou. Já takovou mast používala a hned po prvním namazání mi flíček ekzému téměř zmizel před očima. Pro mě je to rudá vlajka. Nikterak si ale nemyslím, že by to účelně dělal daný terapeut, spíš důvěřuje dodavateli, toť vše.

Skincap

Velice dlouho se propírá složení krémů, mastí, sprejů a šampónů od značky Skincap. Přítomnost kortikosteroidů byla prokázána v letech 1997 i 2000. Souhrnně je vše popsáno například v tomto příspěvku.

Informace z předchozích let dostupné například zde a zde.

V nejčerstvějších letech se Skincapu věnovala Jana Ligurská a roce 2021 dle KHS nebyl v krému zjištěn betametazon, ovšem nejsou schopni zjistit, zda obsahuje jiný kortikoid, konkrétně Clobetasol propionate.

Bluecap

O produktu Bluecap byla dokonce v roce 2014 uvedena zpráva na Ministerstvu zdravotnictví ČR, že obsahuje betametazon. Pevně věřím, že je již krém čistý, já ale ke značce ztratila důvěru.

Zpráva k přečtení zde.

Červené Cerave

Pozor třeba také na červené Cerave – Hydrocortisone Anti-Itch Cream. Název kortikoidu už je sice v pojmenování produktu, ale občas si to lidé nespojí.


S informacemi naložte, jak uznáte za vhodné. Záměrně jsem nepoužila žádné fotografie ani odkazy na dané značky. Pouze informuji o veřejně dostupných kauzách, které s produkty proběhly.

————————————————————————————————————

*Paradoxem je, že jsem byla ochotna si takové testy zaplatit u soukromých laboratoří. Bohužel jakmile požaduji testy na přítomnost kortikosteroidů, tedy léčiv, má to na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv a ty se odkazují na hygienické stanice. Ve zkratce řečeno, nikoho to moc nezajímá a je to klasický byrokratický proces v plné parádě.


Literatura:

Atopická dermatitida – volně prodejné přípravky
PharmDr. Jan Hašek

Kliknutím souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

atop život blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.