Cestování

15+ tipů, co dělat na ostrově Madeira

I jako velká milovnice řeckých ostrovů musím uznat, že portugalská Madeira má opravdu něco do sebe a patří mezi nejkrásnější místa, které jsem navštívila. Ukážu vám, která místa opravdu stojí za to, ale také kdy na Madeiru vyrazit a na co se připravit.

Madeira – ostrov věčného jara

A taky pěkných kopců. Nejpohodlněji a nejrychleji se budete po ostrově pohybovat vypůjčeným autem. Připravte se ale na to, že Madeira je kopcovitá. Nejhorší nám přišlo asi každé město, zejména Funchal. Paradoxně cesty na vrcholky hor byly pozvolné a lépe zvládnutelné. Bonusem je fakt, že silnice jsou ve velmi dobrém stavu. I tak je jízda náročná a já jsem protahovala obličej i jen jako spolujezdec. Ujistěte se, že máte silné vozidlo. Půjčovné se odvíjí od délky pobytu, vozu, automatu apod. Počítejte nejméně 35 euro/den při vypůjčení na týden. Půjčovali jsme ZDE a vše bylo bez problémů, velmi ochotný personál, kompletní pojištění zahrnuto (to si případně vždy připlácejte).

Počasí na Madeiře

Jestli nám alespoň jednou v roce 2023 někde vyšlo počasí, tak to byla Madeira. Upřímně jsem nečekala, že se budu v druhé polovině listopadu koupat. Vypovídala o tom i moje sbalená čepice a rukavice, kdyby náhodou. Madeiře se přezdívá ostrov věčného jara, proto sem můžete vyrazit celoročně. Počasí je ale vrtkavé a je vždy dobré počítat s případným deštěm nebo chladnějším počasím. Říká se, že na treky je dobré vyrazit dopoledne, protože odpoledne padají mraky a mlha nebo že listopad už patří mezi deštivé období. Evidentně jsem Madeiru navštívila v naprosto netypickém týdnu, protože nic z toho neplatilo.

Na jak dlouho Madeiru navštívit a kde se ubytovat?

Na zkoumání ostrova jsme měli celkem osm čistých dnů. Vystačíte si i s méně, ale ten týden je takový ideální. Doba se také velmi odvíjí od toho, co od Madeiry očekáváte a za jakým účelem sem jedete. Pro mě to byly primárně treky v horách, výhledy a příroda. Pokud vás ani jedno z toho nebaví, nejspíš by vám tu stačil i víkend. Ubytování jsme zvolili přes Airbnb v Santa Cruz hned u letiště a bylo to jedno z nejhezčích ubytování (a také poměr cena/výkon byl skvělý), které jsem přes tuto platformu bookla. Booknout si ale můžete na přímo i u samotných provozovatelů.

Je možnost se i po Madeiře postupně posouvat, ale z jedné strany na druhou přejedete do dvou hodin, proto to pro nás nemělo až takový smysl. Výhodou přesunů je to, že na určitém místě můžete být hned ráno nebo dokonce na východy slunce.

Madeira pro nás byla destinací, kde jsme si převážně vařili na našem krásném bytě. Doporučení na jídlo mám tedy úplně minimální. V našem městě Santa Cruz jsme natrefili na skvělou restauraci, kde si můžete dát třeba tapas. Tradiční alkoholový nápoj je poncho a narazíte na něj všude. Ochutnejte i tradiční sendvič s hovězím Bolo do Caco.

1. Trek z Pico Arieiro do Pico Ruivo

Na tenhle trek jsem se těšila jako malé děcko. Všude jsem četla, že se jedná o jeden z nejkrásnějších turistických treků. A je to pravda. Čeká vás 6 km nádherných výhledů na krajinu, ale také tunely. Nutno říct, že se jedná o náročnější trek, kde vás čeká 1000 metrů převýšení, ale také nebezpečné části se srázy. Cesta rozhodně není vhodná, pokud máte strach z výšek či závratě. Cesta tam a zpátky nám zabrala s kocháním i svačinkami necelých šest hodin. Vyráželi jsme až v poledne a vraceli se akorát na západ slunce, který zakončil naši nádhernou túru. Prý jsou z Pico Arieiro i krásné východy slunce, ale na vstávání mě moc neužije.

Start: Pico Arieiro 1,818 m (dojedete autem, parkoviště zdarma, občerstvení, toalety, už zde jsou krásné výhledy)
Konec: Pico Ruivo 1,861 m (toalety, drobné občerstvení)
Celková délka tam i zpět: cca 13 km
Celkové převýšení: 1000 metrů (budete chodit nahoru a dolu)
Co si vzít s sebou: opalovací krém (zkuste Boep na gubo.cz se slevou s kódem atopzivot), svačinu, dostatek vody, variantu teplého oblečení

Nechcete si půjčovat auto? Nechte se vyvézt na začátek treku a na jeho konci se nechte opět vyzvednout.

Powered by GetYourGuide

2. Levady

Pokud zadáte do Google maps slovo levada, vyjede vám nesčetně mnoho variant. Význam slova je v překladu zavlažovací kanály a celou cestu se vám lemují pod nohama. Levady nabízí většinou krásné výhledy do údolí a na vrcholky hor, také cestu skrz tunely, mostíky nebo vodopády. Cesty jsou méně náročné, protože jdete po rovině. Jediné, co může působit potíže, jsou srázy a vyhýbání se ostatním turistům. Levady jsou velmi oblíbené a pokud zvolíte ty nejznámější, počítejte s více lidmi. Na druhou stranu známější levady zajišťují bezpečnější cestu, značení a dobře viditelný start, kde je třeba i kavárna.

Levada do Caldeirão Verde

Trasa má 6 km tam a 6 km zpátky, čekají vás pouze jedny schody, ale za to asi 3 tunely. Jeden byl pěkně dlouhý a taky hodně nízký (přítel se praštil do hlavy). Pokud máte klaustrofobii, asi vás trasa nepotěší. Na konci trasy je odměnou krásný vodopád, ve kterém se i v horkém počasí můžete svlažit. Levada startuje kousek nad městem Santana, zadejte do mapy Parque Florestal das Queimadas. Nachází se zde parkoviště, toalety a krásné staré stavení s kavárnou a skvělými dortíky.

Levada Nova Ponta do Sol

Na tuhle levadu jsme narazili celkem náhodou, že to půjdeme zkusit a uvidíme. Líbila se mi snad víc, než Caldeiaro Verde. Na cestě tam jsme nepotkali ani žádné turisty a na konci nás čekal jeden tunel, na jehož druhé straně se skrýval nádherný vodopád, pod kterým se dalo procházet. Zaparkujte tady a pak je to asi 2,5 km. Můžete ale vyrazit i ze spodního bodu (Levada Moinho) a projít to celé dokola. Na cestě jsme potkali i ovce.

Levada Nova Santo de Serra

Tuhle levadu jsme měli kousek od ubytování a hledala jsem nějakou s méně srázy. Potkali jsme jen jedny turistky. Čím míň je ale levada známá, tím míň je udržovaná. Po cestě jsme narazili i na pár psů, kde nebyly ploty a řeknu vám, že jsem vždy měla knedlík v krku. Levada byla fajn a místy fakt magická, ale znova bych ji nešla.

Na levady si nezapomeňte baterku do tunelů (aspoň tu na mobilu).
Velice dobře na cestách fungují i Mapy.cz.

3. Porto Moritz a přírodní bazénky

Kdo by to byl řekl, že se budu v druhé půlce listopadu na Madeiře koupat. Přírodních slaných bazénků je na Madeiře více a na severním pobřeží jsme jich míjeli opravdu hodně. Jsem ale ráda, že jsme si počkali na konec cesty a dojeli až do západního cípu Porto Moritz, kde jsou bezkonkurenčně nejkrásnější. Vstup stál lidové 3 eura a vy jste si tak mohli užívat nádherného výhledu a šplouchajících vln do bazénků. K večeru jsme ještě pozorovali vlny ze shora a dosahovaly obřích rozměrů.

4. São Lourenço

Jedno vstávání na východ slunce jsem během pobytu na Madeiře zvládla. Motivující pro mě bylo, že jsme bydleli asi 10 minut od místa na východní straně ostrova s názvem São Lourenço. Nádherná stezka má asi 3 km v jednom směru a dostanete se až na úplný východní cíp ostrova. V tomto odlehlém místě se nachází dokonce malá restaurace, kde se podávají hlavně sardinky. K mému neštěstí otevírala až v 10 hodin dopoledne (my tam byli už před osmou).

5. Jardim Monte Palace

Botanické zahrady jsou nad hlavním městem Funchalem hned dvě. K Jardim Monte Palace vede z Funchalu i lanovka (18 euro tam a zpět). Měli jsme auto, takže lanovku jsme nevyužili a za ty peníze mě to ani nemrzelo. V zahradě najdete mimo rostlin také zajímavé umělecké instalace či asijsky laděné dekorace. Nechybí samozřejmě výhled. Vstup 12 euro.

6. Cabo Girão

Trošku turistické místo s prosklenou vyhlídkou, ale výhled byl opravdu krásný. Vstup je 2 eura, takže vás to rozhodně nezruinuje.

7. Les Fanal

Pohádkový les s volně pobíhajícím dobytkem byla naprostá třešnička na dortu. V životě jsem neviděla nic tak magického. Většina turistů sem jezdí za tajuplnou mlhou, která je tu skoro jistotou, ale jak jsem psala, při naší návštěvě byla Madeira asi úplně jiná. Měli jsme jasno, stromy a tráva byly sytě zelené a měli jsme možnost vidět naprosto dechberoucí západ slunce. PS: Na krávy se jen dívejte, nezkoušejte je hladit, protože se po vás bez váhání oženou.

Co vynechat?

Funchal

Madeira má hlavní město Funchal, a pokud budete zápasit s časem, upřímně jej můžete vynechat. Nepřišlo mi ničím zajímavé, ani hezké, pokud tedy nepatříte mezi skalní fanoušky Cristiana Ronalda, který tu má své muzeum a sochu a vlastně to je tady takový Bůh. Z Funchalu ještě vede lanovka, která končí přímo u vstupu do zmiňované botanické zahrady.

Santana

Místo, kde najdete typické domečky, které jsou na obálce každého katalogu nabízející Madeiru. Já jsem byla trochu zklamaná, protože to byla taková klasická turistická lapka a pár postavených domečků u silnice působilo spíš jako dětské hřiště. Kousek nad Santanou ale začíná zmiňovaná Levada do Caldeirão Verde.

typické domy na madeiře santana

Některé levady

Ne všechny levady budou úplně krásné, udržované a bezpečné. Velmi těžko se to z fotek a recenzí na Google pozná. Proto se klidně držte těch osvědčených a doporučovaných.

Další zajímavé body při cestě

  1. Cristo Rei – socha Ježíše, je zde i lanovka ke krásné zátoce za mnohem přijatelnější cenu (4 eura oba směry)
  2. São Vincente – městečko s malebným mostem
  3. Seixal – přírodní bazénky
  4. Miraduro do Giundaste – výhled s prosklenou vyhlídkou
  5. Miraduro Eira do Serrado -výhledy na hory, dostupné autem
  6. Miraduro Paredão -výhledy na hory, dostupné autem
  7. Waterfall of the Angels – vodopád, pod kterým můžete projet autem
  8. Airport Spotting – letiště na Madeiře je malinké a můžete sledovat vzlet i odlet letadel

Tipy na další aktivity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.