Atopický ekzém

Pylová sezóna: Jak řešit ekzém a alergie na pyl?

Už se těšíte na jaro? Pokud odpovídáte, že ne, možná se obáváte pylových alergií. Ekzém totiž může, ale samozřejmě nemusí, být propojený s alergiemi. Pokud o svých alergiích víte a týkají se zrovna těch pylových, mějte se na pozoru, protože pylová sezóna už právě začíná. Možná už včera bylo pozdě.

Ekzém a alergie na pyl

Pylová sezóna představuje značnou výzvu pro všechny trpící ekzémem a obecně alergiky. Pro jiné se jedná o nejkrásnější období roku, kdežto my se budíme s oteklýma očima a novými ložisky ekzému. Pyly, které se ve velkém množství uvolňují během jarních a letních měsíců (ale děje se tak téměř během celého roku), mohou vyvolat zánětlivé reakce kůže. Hlavní příčinou alergie je přehnaná citlivost imunitního systému na bezpečné částice jako třeba právě pyl. Je potvrzeno, že pyly mohou výskyt ekzému nejen zhoršit, ale v některých případech i vyvolat. Příznaky jako svědění, zarudnutí a suchost kůže se mohou v této době zintenzivnit. Příběhy pacientů ukazují, že předcházení kontaktu s pyly může výrazně zmírnit tyto symptomy.

Vyjma ekzému s sebou pylové alergie nesou další příznaky, které nejspíš dobře znáte, ale pokud jste až do teď o takové alergii neuvažovali, nebo se u vás symptomy objevují poprvé, zopakujeme si je. Alergie se totiž mohou během života vyvíjet, měnit, přibývat, nebo naopak i ubývat.

Příznaky pylových alergií:

  • kýchání
  • slzení, pálení, svědění, zarudnutí očí
  • ucpaný nos nebo rýma
  • kašel
  • astma
  • kožní vyrážky, ekzémy, svědění pokožky
  • únava, bolesti hlavy, migréna
  • dušnost

Pylový kalendář

Možná vás překvapí, že pylová sezóna se nevztahuje pouze na jaro a léto, ale víceméně probíhá během celého roku. Existuje několik dřevin, travin a bylin, které se během roku střídají. Vždy záleží na určitém místě a klimatu, které se každoročně mírně mění, proto nelze říct na den přesně, kdy která rostlina začne produkovat pyl. Orientačně vám bude ale velmi nápomocný pylový kalendář.

ekzém a alergie na pyl
Pylový kalendář pyly.cz

Jak zvládat ekzém a alergie na pyl?

Častější úklid a hygiena

Pyl se dostane úplně všude, nosíme si ho na oblečení, kabelkách, ale i ve vlasech. Poté ho roznášíme po celém bytě. Je nutné se pustit do častějšího úklidu a praní lůžkovin, převlékat se ihned po příchodu domů a i oblečení na ven vyprat. Chápu, že nebudete každý den prát bundu, bylo by vhodné ji ale umístit na místo, kde se nebude rozlétávat pyl do celého bytu. Chybu neuděláte, pokud si pořídíte hypoalergenní povlečení a lůžkoviny. Ideální je také sprcha po příchodu domů, či dokonce umytí vlasů.

Pozor na větrání

Čerstvý vzduch je v bytě potřeba a pokud jste milovníky spaní s otevřeným oknem jako já, zákaz větrání vás asi úplně nepotěší. Řešením je instalace protipylových sítěk do oken.

Sledování pylového zpravodajství

Plánujte si venkovní aktivity podle pylového zpravodajství. Pokud vidíte, že situace není úplně růžová, odložte aktivity na lepší čas. Nejlepší volbou pro pobyt venku je po dešti, kdy déšť spláchl pyly a pročistil vzduch. Obecně jsou alergeny nejsilnější během 18.-19. hodiny. Jít běhat kolem pole a jiných zemědělských oblastí není nejlepší nápad.

Konvička na nos

Skvělým pomocníkem je Rhinohorn konvička na nos. Koupíte ji v každé lékárně. Doma si pak uděláte jednoduchý proplach roztokem soli. Stačí jedna odměrka (součást balení) soli na celou konvičku, která vystačí na obě nosní dírky. Uleví se vám ucpaný nos a zároveň provedete šetrnou desinfekci.

ekzém a alergie na pyl

Zvlhčovač vzduchu

Mnoho alergiků si nemůže vynachválit zvlhčovač a čističku vzduchu v bytě, která vyřeší pyly, které jste ani přes veškerou snahu nedokázali udržet za dveřmi vašeho bytu. Obecně jsou tyto spotřebiče pro ekzematiky prospěšné.

Roušky, pokrývky hlavy, šátky

Před pyly se chraňte i mechanicky a to pomocí šátků nebo roušky. Dobrou volbou je i pokrývka hlavy, která zabrání nachytání pylu do vlasů.

Odhal tajemství, jak to ve skutečnosti s ekzémy je. Připravila jsem pro tebe e-book zcela zdarma. Stačí vyplnit formulář níže.

Kliknutím souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Suplementy, antihistaminika, konzultace s alergologem

V neposlední řadě je na místě i vnitřní podpora a příprava organismu na pylovou sezónu. Záměrně píšu příprava, protože včasné řešení ještě před zahájením doby vašeho alergenu, je klíčové. Teď záleží, jakou cestou se chcete vydat – běžná s pomocí alergologa a antihistaminik nebo šetrnější varianta a vitamíny.

Alergologie

Návštěva alergologa je ale určitě na místě, minimálně ke zjištění, na jaké konkrétní byliny, traviny nebo dřeviny jste citliví. Podle toho se pak můžete efektivně řídit podle pylového kalendáře. Alergolog by vám také měl vysvětlit, jak k alergii přistupovat a celkově vám pomoci. Není to tedy tak, že bych alergologii zatracovala. Pak už je na vás, zda zvolíte možnost antihistaminik, které potlačují v těle histamin, jakožto původce všech nepříjemných symptomů. Mnoho antihistaminik je i volně prodejných.

Suplementace a síla přírody

Za přírodní antihistaminikum se považuje quercetin, bromelain, kurkuma, bazalka, zázvor, kopřiva. Ale samozřejmě si stále dejte pozor, zda nemáte na něco z toho alergii. Je to paradox, ale je to tak. Na svědění doporučuji červený čaj rooibos. Doplňujte vitamín D, omega 3 mastné kyseliny a zkuste stravu s nižším obsahem histaminu. V posledních letech se ekzém a alergie na pyl spojují se zvýšenou propustností střev. Není tedy novinkou, že se k prevenci a mírnění alergických příznaků využívá i doplňování probiotik. Já jsem spokojená se Symprove a musím říct, že už nemám silné projevy alergií. Je ale nutné tuto oblast ještě více zkoumat.


Mohu alergii úplně zabránit?

Při dodržování výše zmíněných opatření věřím, že lze alergické příznaky snížit na minimum. Ne vždy ale zvládneme všechno uhlídat a nechceme se připravit o všechny příjemné události, které se na jaře konají venku. Nechci ani tvrdit, že se dá alergie vyléčit, ale jak jsem zmiňovala, mění se. Mohou se měnit konkrétní alergeny, ale třeba i intenzita. Věřím, že to zvládnete!

atop život blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.